středa 18. června 2025

Vysočinou II.

V Nové Cerekvi jsem se opět přesvědčila o lidech v této části republiky, dojeli jsme tam těsně předtím, než měl prodejce vstupenek ( mladý muž ) zavírat na hodinu v poledne, ale nechal mne jít dovnitř a ještě mě pobízel, ať si vše prohlédnu a nafotím, že počká. Kdo by tohle udělal ve Středočeském kraji? 

synagoga:

Synagoga v obci Nová Cerekev byla postavena před rokem 1855 na místě původní menší modlitebny. Oproti okolní zástavbě se jedná o mohutnou stavbu v orientálním maurském stylu. Svému účelu sloužila do II. světové války. Od té doby byla využívána jen jako skladiště. V roce 1998 byla navrácena židovské obci v Praze. Na jaře 2014 byla po kompletní rekonstrukci znovu otevřena.



Pohled z ženské galerie dolů:









Hřbitov založen kolem roku 1690, nejstarší dochovaný náhrobek z roku 1692. Urna malíře Alfreda Justitze.


U hradu Kámen jsem zjistila, že je pod lešením a je zavřený, v rekonstrukci...
ale, píší o něm - 
První zmínky o hradu pocházejí z počátku 14. století. V letech 1356-66 jej nechal Jindřich z Ziegelheinu, mistr královské kuchyně, přestavět na hradní palác. V letech 1640-77 za Malovců proběhla další přestavba, tentokrát na barokní zámek. Současná podoba sídla je však výsledkem pseudogotických úprav z let 1860-70, které provedl Václav Enis z Atteru.
V současnosti jsou zde pro vás připraveny dva prohlídkové okruhy, z nichž jeden vám představí způsob bydlení a životního stylu na panském sídle v 19. a počátkem 20. století. Druhá trasa nabízí prohlídku expozice historických jednostopých vozidel a ukázku starého paláce.





město Pacov: ( je tam pro zvědavé cestovatele pamětihodností hodně ).


kostel sv.Michaela:
Počátky chrámu spadají do 13. století. Historicky významný je náhrobní kámen Hrona z Pacova z doby okolo r. 1300 a dřevěný epitaf Zikmunda Myslíka z Hyršova z r. 1666. Charakteristickým znakem pláště pacovského chrámu jsou reliéfní desky na opěrácích z 15. století, jež zpodobují postavy řemeslníků, dále sv. Václava a erb Malovců. Na jižní a východní zdi je osazeno dalších šestnáct náhrobků z 16. – 18. století. V chrámu se konají pravidelné bohoslužby i zajímavé koncerty.



 
socha sv.Václava:










zámek:

Původní hrad byl v 16. století přestavěn na zámek. V objektu pak byl v průběhu 18. století klášter bosých karmelitánů. Když zámek sloužil jako škola, narodil se tu 26. února 1864 básník Antonín Sova. V současné době zde sídlí Městský úřad Pacov a regionální a společenské centrum. Najdete zde turistické informační centrum, městskou knihovnu a Městské muzeum Antonína Sovy.


kostel sv.Václava: byl zavřený!
Barokní klášterní kostel byl vystavěn řádem bosých karmelitánů. Krátce poté při velkém požáru města v r. 1727 vyhořel. Následně byl opraven v r. 1737. V kostele v letním období probíhá celá škála výtvarných a tématických výstav a také menší koncerty.






Vidím, že budu muset udělat třetí díl! milé blogerky.

23 komentářů:

  1. Pěkná sbírka sakrálních objektů!! Dýchá z nich historie i um starých mistrů!! Přeji hezký den.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Vlasti, mám ráda malá města, historická. Jiřina z N.

      Vymazat
  2. Jiřinko, moc děkuji za nahlédnutí do synagogy, zatím jsem se nedostala dovnitř.
    A Pacov, tam jsme vždycky jen projeli, jak vidím, je tam taky dobré zastavit...
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helo, v té oblasti ,,za Blaníkem,, jsem toho projela a prošla během let hodně a ráda bych pokračovala, ale je tomu konec. Třeba konec ježdění na mém horském kole po lesích asi přijde lidem vhod, neb to mohlo někomu způsobit i mrtvici, hihi. Jiřina z N.

      Vymazat
  3. Obdiv historických staveb. Krásná sbírka fotek. A mladý muž byl pašák 😉
    Eva http://es-ideas.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, byl to člověk, který viděl, že bych musela hodinu čekat na další otevření a tak mi dal dárek! Neobvyklé. Dobré skutky se mají rozmnožovat.Jiřina z N.

      Vymazat
  4. Krásné památky,těch je na Vysočině hodně.V Pacově jsme nebyli a škoda.
    Jiřinko,hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jitko, ono je toho i jinde hodně, ale po malých krůčcích se dá leccos postupně zvládnout, však to znáš. Jiřina z N.

      Vymazat
  5. Tak zase krásné fotky. Moc ráda jsem si vše prohlédla, protože jsme kdysi Pacovem jen projížděli.
    Díky Jiřinko, za osvětu.!
    Hanka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hani, když jsem objevovala Broumovsko, taky jsem si nemyslela, že toho tam stihnu tolik a po několika letech musím říct, že se mi povedlo se do té krajiny zamilovat ( jako i do dalších u nás ). Bez auta a manžela už to nebude ono, i když je u nás tratí dost, všude se nedostanu. Jiřina z N.

      Vymazat
  6. Lezarts
    Nevadí i na třetí díl se těším!

    OdpovědětVymazat
  7. Novocerkvická synagoga je moc pěkná. Když jsme tam byli, tak mne existence takto výstavné synagogy v nevelké obci překvapila. A mají tu i hezký kostel. Do Pacova bych se měla podívat - byla jsem tam jen jednou a to už je 50 let :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Stáňo, od Pelhřimova na jihovýchod je hodně židovských památek a hřbitovů, ale tento templ mi pořád unikal. Tak jsem si dala dárek. Jiřina z N.

      Vymazat
  8. Smekám před jednáním mladého muže 👍Jiřinko jsem ostuda, město Pacov neznám. Tak aspoň zde u Tebe jsem se trochu seznámila 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, my jsme přes Pacov párkrát dříve jeli, ale obvykle už jsme nestavěli - nyní jsem si to vymínila. Jiřina z N.

      Vymazat
  9. Jiřinko to jsou moc krásné fotografie ze zajímavých míst. Také jsem se už setkala s podobnou ochotou. To pak člověk rád přispěje na údržbu navštívené památky. Děkuji za zajímavý příspěvek a přeji Ti krásné letní dny hlavně v pohodě a bez zdravotních problémů.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruško, tento týden mám sice více po doktorech, než co jiného, ale - bude líp ( musí). Dnes jsem si například dala malou vsuvku v Praze a bude zas co dát na blog. Přeji ti také jen hezké letní dny. A radost ze vší tvé různorodé činnosti! Jiřina z N.

      Vymazat
  10. Ráda jsem se podívala. Neznám ani jedno místo. Tolik nám toho ještě v naší zemičce chybí k prozkoumání...
    Měj se hezky. Marie

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, já jsem na to měla hodně let a jsem za to ráda, dnes už bych to nestíhala. Jiřina z N.

      Vymazat
  11. Přeji ti krásné toulky republikou,vím,jak je tu krásně.Jirina z N.

    OdpovědětVymazat
  12. Musela jsem se, jiřinko, pousmát. Z navštívených míst zatím žádné neznám, až na ten hrad kámen. Tam se mi líbila prohlídka i samotný hrad na skále a jeho park. Docela by mne zajímalo, jak bude po opravě vypadat. I když mně nepřipadal nijak zchátralý.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, od té doby, co jsem tam byla minule, udělali obchvat obce a nedá se jen tak projet - to je tedy jasné, že jsem tam nebyla pěkně dlouho. Jiřina z N.

      Vymazat