sobota 17. května 2025

Mozaika III.

 Cestou z Poličky vlastně teprve začal náš pořádný program - manžel měl za úkol řídit auto a vozit mne po vsích, které jsem si naplánovala a toužila je buď znova nebo prvně vidět, právě kvůli kostelíkům či zvonicím a já se s vámi nyní celkem ve čtyřech dnech o ty dojmy rozdělím: milé KOČKY:

Vesnice Korouhev má navíc i malou kostnici a ta byla díky opravám otevřená a proto jsem si dovolila na dvě fotky hochy zde pilně pracující vyrušit:





Márnice u hřbitovní zdi je zároveň malou kostnicí - kosti tvoří obložení stěny za jednoduchým oltářem.



Tento kostel je pokládán za jeden z nejstarších kostelů v regionu. Jeho vznik se datuje kolem roku 1050. Původně stála na hřbitově gotická kaple, ke které byla později přistavěna jednoduchá zděná loď s kulatými okny a dřevěným stropem. Jednou z nejcennějších památek v kostele je tzv. sankturium – výklenek ve zdi za hlavním oltářem. Svoji dnešní podobu získal kostel v roce 1908 a to zásluhou kanovníka Minaříka z daru profesora Františka Michla. Při této opravě byla na severní straně kostela vybudována kaple sv. Františka s hrobkou, kde byl spolu s profesorem MUDr. Fr. Michlem pochován i jeho synovec ThDr. Josef Trnka.







Dvoupatrová barokní zvonice ze 17. století. Dodnes je zvonice osazena zvony z 15. a 18. století.



Poté jsme se odebrali do Jedlové, kde jsem asi před dvěma lety zvonici již fotila 
Samostatně stojící zvonice pravděpodobně ze 17. století.







Pokračovali jsme do Bystrého, kde nás čekala procházka k rybníku a k zámku, do jeho parku, také jsme tu stihli oběd a Íčko. 


Historické centrum města bylo, díky své zachovalé urbanistické struktuře a jedinečnému panoramatu s barokní radnicí a kostelem sv. Jana Křtitele, vyhlášeno městskou památkovou zónou. Do památkové zóny patří také areál renesančního zámku.



Pokračovali jsme krásnou jarní krajinou do obce Trpín za další zvonicí a kostelem: ovšem pro ostudu jsou v tomto kraji silničky, které opravdu snad každé auto rozeberou na součástky!


Částečně zděná a částečně dřevěná barokní zvonice tvoří vstupní bránu ke kostelu sv. Václava a na místní hřbitov.



Kostel je v obci zmiňován r. 1349. V r. 1683 měl být zbořen a nahrazen novým barokním kostelem s vedle stojící polodřevěnou zvonicí. Dokončen r. 1689. Hlavní oltář byl zhotoven r. 1710. Kostelní zvony pocházejí z r. 1925.

Na zítra mám pro vás, moje milé blogerky, nachystané pokračování!