sobota 17. května 2025

Mozaika III.

 Cestou z Poličky vlastně teprve začal náš pořádný program - manžel měl za úkol řídit auto a vozit mne po vsích, které jsem si naplánovala a toužila je buď znova nebo prvně vidět, právě kvůli kostelíkům či zvonicím a já se s vámi nyní celkem ve čtyřech dnech o ty dojmy rozdělím: milé KOČKY:

Vesnice Korouhev má navíc i malou kostnici a ta byla díky opravám otevřená a proto jsem si dovolila na dvě fotky hochy zde pilně pracující vyrušit:





Márnice u hřbitovní zdi je zároveň malou kostnicí - kosti tvoří obložení stěny za jednoduchým oltářem.



Tento kostel je pokládán za jeden z nejstarších kostelů v regionu. Jeho vznik se datuje kolem roku 1050. Původně stála na hřbitově gotická kaple, ke které byla později přistavěna jednoduchá zděná loď s kulatými okny a dřevěným stropem. Jednou z nejcennějších památek v kostele je tzv. sankturium – výklenek ve zdi za hlavním oltářem. Svoji dnešní podobu získal kostel v roce 1908 a to zásluhou kanovníka Minaříka z daru profesora Františka Michla. Při této opravě byla na severní straně kostela vybudována kaple sv. Františka s hrobkou, kde byl spolu s profesorem MUDr. Fr. Michlem pochován i jeho synovec ThDr. Josef Trnka.







Dvoupatrová barokní zvonice ze 17. století. Dodnes je zvonice osazena zvony z 15. a 18. století.



Poté jsme se odebrali do Jedlové, kde jsem asi před dvěma lety zvonici již fotila 
Samostatně stojící zvonice pravděpodobně ze 17. století.







Pokračovali jsme do Bystrého, kde nás čekala procházka k rybníku a k zámku, do jeho parku, také jsme tu stihli oběd a Íčko. 


Historické centrum města bylo, díky své zachovalé urbanistické struktuře a jedinečnému panoramatu s barokní radnicí a kostelem sv. Jana Křtitele, vyhlášeno městskou památkovou zónou. Do památkové zóny patří také areál renesančního zámku.



Pokračovali jsme krásnou jarní krajinou do obce Trpín za další zvonicí a kostelem: ovšem pro ostudu jsou v tomto kraji silničky, které opravdu snad každé auto rozeberou na součástky!


Částečně zděná a částečně dřevěná barokní zvonice tvoří vstupní bránu ke kostelu sv. Václava a na místní hřbitov.



Kostel je v obci zmiňován r. 1349. V r. 1683 měl být zbořen a nahrazen novým barokním kostelem s vedle stojící polodřevěnou zvonicí. Dokončen r. 1689. Hlavní oltář byl zhotoven r. 1710. Kostelní zvony pocházejí z r. 1925.

Na zítra mám pro vás, moje milé blogerky, nachystané pokračování!




21 komentářů:

  1. Nádherné fotografie a ty zvonice jsi moc hezky nafotila. Pro mě místa už hůř dostupná a tak moc děkuji za jejich přiblížení. Zajímavý je i kostelík uvnitř. Ovšem do kostnice by mě nikdo nedostal. Vždy mě napadne, kolik lidí muselo zemřít, aby toto mohl někdo vytvořit. Brrr, děkuji, nechci. Měj se moc hezky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruško, ty vesnice jsou opravdu v dost nedostupných místech a v mém věku už bych to ani na kole ( jako dřív ) nezvládla. Kde jsou ty časy, kdy jsem několik let brázdila vesnice a přírodu kolem Slavonic!
      Jiřina z N.

      Vymazat
  2. Krásná místa a ty zvonice.Už jsem koukala na mapu a je to od nás už dost daleko.Pořád jsem nějaká nacestovaná z dovolené a nemám ji ještě ani celou na blogu a mám tak nějaký útlum se někam dál vydávat.Přesto jsem si místa zapsala.
    Jiřinko,hezký víkend

    OdpovědětVymazat
  3. Jiřinko, děkuji za možnost nakouknout na tyto památky ve vesnicích. My cestovatelé bez auta nemáme tu možnost a často zkoukneme něco zajímavého jen na zlomek sekundy z okna autobusu. Přeji spokojený víkend.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, to se mi stalo včera, v neděli, když jsme jeli busem z jednoho města a já jsem měla schovaný fotoaparát, viděla jsem asi tři zajímavé stavby! Tak si to budu pamatovat. Jiřina z N.

      Vymazat
  4. Jiřinko, moc děkuji za velmi zajímavý příspěvek. I nenápadné vesničky mnohdy skrývají skvosty.
    Přeji ze srdce krásný den! Užij si ho!
    Pa, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, sobota a neděle se vydařily a bude to i na blogu.
      Jiřina z N.

      Vymazat
  5. Díky za krásné vesnické fotky s atmosférou.
    Přeji hezký víkend.
    Eva http://es-ideas.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, občas je to milé podívat se na venkov, Praha na mne počká. Jiřina z N.

      Vymazat
  6. Ahoj Jirinko, ráda jsem se s tetou podívala do míst,kde jsem ještě nebyla. Přeji pěkný den Iveta

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ivetko, já jsem to sem pro vás všechny ráda dala. Jiřina z N.

      Vymazat
  7. Hezky zachycená česká historie!! Přeji pěkný víkend.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Vlasti, to by mne bavilo vozit zájemce po některých nepříliš známých památkách. Ale už mám prošlý záruční list. Jiřina z N.

      Vymazat
  8. Lezarts
    Hezky udržované a hezky tebou nafocené!

    OdpovědětVymazat
  9. Uf, chce se mě zvolat "JÍŘO, ZVOLNÍÍÍÍÍ", mám ovšem štěstí, že si ty Tvé krásné výlety mohu Jiřinko dávkovat pěkně z tepla domova ☺Jó a ty silnice na ostudu, těch tu máme u nás taky plno ♥

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, to je děs, co to stojí za peníze a pak to kamiony rozlámou a poškodí a pořád dokola. Jako by je nemohli v Břeclavi hodit na vlak a v Děčíně šoupnout do Německa. Jiřina z N.

      Vymazat
  10. Další zajímavý příspěvek, Jiřinko 🌞 Přeji pěknou neděli 🌷

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Šárko, to mám radost, že se ti líbí. Byla jsem dva dny pryč a musím postupně projít blogy a zkusit komentáře. Jiřina z N.

      Vymazat
  11. Máš ale znalosti, když ses tak na výlet připravila, já jsem o těchto vsích ani neslyšel, tím spíš bych je nemohl mít v plánech návštěvy. Ten kostel v Korouhvi je ale skvostný.

    OdpovědětVymazat