sobota 25. června 2022

To mi nejde do hlavy

 Když jsem nedávno v jedné knize natrefila na zmínku o Mohuči, vzpomněla jsem si na zájezd do oblasti Mosely a Rýna, kde se nám s Janou moc líbilo. Jelikož jsme absolvovaly do této krajiny a do měst kolem těchto řek několik zájezdů, mimo jiné i jeden adventní, zaujalo mě, že podle snímků z konce války byla zdejší města naprosto zdevastovaná, vybombardovaná a poškozená neskutečným způsobem spojenci. Zda to bylo dobře nebo ne nechám bez poznámek. A dnes jsou krásně zrekonstruovaná a turisté se tam jen hrnou, a u nás? ptám se logicky: mnohdy se jeden diví, co je tady už kousek od Prahy za příšerné budovy,  polorozpadlé, zámky po povodních dosud v hrozném stavu      viz třeba Liběchov, Hořín, továrny na severu = ruiny, dalo by se je použít snad jen jako kulisy k strašidelným americkým filmům.

Milé KOČKY, jsme snad tak líní, neschopní a bez vztahu k vlastní zemi, nebo se tu krade a odklání více než jinde?

Často se dívám do mapy a sleduji, kde je jaký zámek nebo hrad nebo nějaká jiná památka hodna návštěvy a často narážím na komentář - v soukromých rukách a nepřístupné.Ale často také ,,majitelé,, nechají něco spadnout. Zajímá to někoho? Mají úřady na takové majitele nějaké páky?

Víte co, nebudu tady nadarmo bědovat a ukáži vám alespoň trochu tu Mohuč, neboli Mainz:všimněte si, prosím, třetí postavy zprava, je to Čech - podle dvouocasého lva! toho nikdo jiný nemá.