úterý 8. června 2021

Bez příkras

 Dnes jsem musela na kontrolu do Prahy na Karlák, chytře jsem si vzala fotoaparát a stihla jsem za pochodu nafotit naši ulici, pak několik obrázků z jedoucího busu a posléze i snímek na Karláku a Palačáku:na Palackého náměstí kvetou ve velkém růže a já umělkyně jsem tam nafotila samé rozmazané obrázky, tak šly do nenávratna.

Venku před domem mi jeden trs kosatců poničili, tak jsem je uřízla a dala doma do džbánu.( kosatce, ne ty pracovníky ),

milé KOČKY,

některý den zaběhnu za Nerátky nafotit vlčí máky, vypadají tak krásně, nesmím to promeškat:Zahrada

Ve městech Roudnice, Sušice, Brtnice a možná, že i jinde mají po dvou židovských hřbitovech, Praha jich má dokonce více, co já vím, snad 4 a kdo ví, zda ne více. Jsou to zahrady klidu, místa posledního odpočinku lidí dávno zmizelých, obvykle z dob ještě před Holocaustem, pro mne velmi zajímavé a vždy moc lituji, že si nemohu náhrobky, popsané nejčastěji hebrejsky, přečíst.

Pro mne, jako holku, která chodila do školy v padesátých a šedesátých letech, jsou tyto hroby a historie celé této komunity přímo magické a skoro orientální. Byla doba, kdy jsem je v mnoha oblastech záměrně vyhledávala a navštěvovala, snažila jsem se o nich něco zjistit, něco si přečíst, hltala jsem výpovědi přeživších, pokud jsem se k takovému vyprávění vůbec dostala. Čtu knihy napsané účastníky těch událostí.

Ranilo mě, když jsem viděla, v jakém stavu jsou židovské hřbitovy v Rusku ( popravdě - znám jen z dokumentů v telce ) nebo v Polsku, či na Ukrajině a v Pobaltí!,  i když na vlastní oči jsme viděla jen některé polské, ta nenávist tam jde i za hrob!?

Neumím se tvářit, že se mne to netýká, neumím říkat, že to tak vždy bylo a bude, že zlo se nedá vymýtit. Je to - podle mne - o zdravém rozumu a o přemýšlení, o tom, nevěřit kdejakému uřvanému idiotovi, ať je jím Hitler nebo někdo jiný, člověk stejně blbý a zlem postižený. Co by např. Hitler a jeho poskoci dokázali, kdyby za ním obyčejní Němci nestáli? Stejně tak Stalin a další...

Omlouvám se všem, kterých se to týká blíž, já jsem jen vzdálený pozorovatel a zvědavý čtenář. Kdo se zajímá o tuto problematiku, ví, kolik lékařů, kolik právníků, kolik umělců, kolik architektů a podnikatelů bylo a je židovského původu. Kdo se o to zajímá, ví, kolik pogromů v různých zemích a v různých staletích bylo spácháno, aby se nemusely vracet vypůjčené peníze a smazaly se dluhy. Říká se a nemám důvod tomu nevěřit, že 2.sv. válka byla největší loupež v dějinách. Svádět to na lidi dnes, že kdysi, prý žida Ježíše ukřižovali za pomoci Římanů právě židé? Není to trochu divné? Stejně tak mi hlava nebere středověká mučení inkvizicí a nebo Čarodějnické procesy, něco jako v padesátých letech minulého století? Pořád stejný nebo podobný scénář. Říkám si: komu to posloužilo a kdo na tom vydělal?

Nikdy jsem nebyla v žádné straně a už ani nechci být.Poslouchat na slovo pod taktovkou chlapů, kteří jsou očividně postižení, protože schopný a šikovný chlap by si raději založil firmu a nešel by do politiky? Já vím, řeknete, někdo to dělat musí, ale občas na nás vycení zuby opravdu divní týpkové a drží se tam zuby nehty. Za slušné peníze se tam hádají a marní čas.Přeci, když nějaké zákony vyhovují, tak je nechat a ty, co nevyhovují se dají snad změnit? Jo, fušku dá udělat takové zákony, aby vyhověly jen někomu, že ?, pánové?

Ale, to jsem odbočila, pro mne ideální by bylo, kdyby se peníze ze společné kasy utrácely rozumně, památky se opečovávaly, hřbitovy se neničily, abychom mohli být na naši krásnou, malou zemičku hrdí.

Poslední pogrom v České republice byl asi před sto lety v Holešově! ( 4.12.1918 ) Kdo by to řekl, že? Moraváci, taková milá komunita. 

Zrovna dnes jsem se musela zamyslet nad jednou věcí: chtěla jsem objednat pro vnučku knihu a narazila jsem na několik knížek o Terezíně a vůbec Holokaustu a jedna slečna tam psala recenzi o knize z této doby: za á v tom popisu měla hrubky! a za bé psala, že se bála, že ji to nebude bavit, a že nakonec ji kniha bavila. No, to bych asi nepoužila ve vztahu k této tématice, bavit se mi zdá termín nevhodný...

Milé KOČKY -

a dost...pár foto ze hřbitova v Humpolci:
Omlouvám se za datum na fotkách, obvykle to nepoužívám, a druhá omluva je ohledně tématu, vždy, když se blíží výročí vypálení Lidic, mi to naskočí a jsem z toho nervozní, že nevinní lidé odnesou nějakou takovou vykonstruovanou akci.