úterý 30. března 2021

Návštěvy Na Prajzské

 Tento článek vytvořím jinak, než je mým zvykem: splácám ho ze dvou různých návštěv u kamarádky v Kravařích u Opavy. Byli jsme u ní návštěvou jednou s manželem na asi tři čtyři dny, to jsme se k ní dopravili autem, pak jsem, jindy, u ní byla vlakem jen já, sama .....a jednou, to jsme Dášku ještě neznali, jsme se s manželem autem tudy pustili cestou na Slovensko, kdy jsme jeli přes Opavu a Fulnek dál na východ, ale to bylo Slovensko ještě s námi jeden stát. 

1. vezmu to stručně: první cesta byla do H.Králové a dál jako na Olomouc až do Litovle, městě na řece Moravě s památkovou zónou na náměstí, kde jsem si vynutila delší pauzu a vrhla jsem se do města s fotoaparátem, pak jsme pokračovali k přehradě Slezská Harta, kde jsme zůstali nějakou dobu, chtěla jsem, aby si manžel odpočinul od volantu, odtud přes Opavu do cíle v Kravařích. Další den jsme si udělali výlet především na zámek Hradec nad Moravicí a k zámku Raduň. Poslední den jsme se věnovali výletu do okolí Kravař, v kraji jsou velmi zajímavé cihlové stavby, především kostely, dopřály jsme si pečené pstruhy a koupel nohou v ledové vodě v jednom velmi zajímavém místě... bylo i večerní  povídání s kamarádkou a posezení na její zahradě. Poté jsme se další den přes Bruntál, Rýmařov, Šumperk, Žamberk a H.K. vraceli do Čech. 

V Litovli:


Slezská Harta: tam někde v dáli je PradědV Kravařích:


Hradec nad Moravicí:


zámek Raduň:

Výběr z dalšího výletního dne:

2. druhá návštěva: především jsme si s Dášou u ní povídaly a další den jsme si udělaly výlet do Krnova, navštívily jsme synagogu, zde byla velmi zajímavá výstava, vyjely jsme na poutní místo - vrch Cvilín a pak další den mě odvezla do polského města Raciborz, kde jsme se prošly. ( a mám odtud spoustu fotek )... Stálo by to tu jednou v létě za pořádné prozkoumání! Také jsme šly k zámku v Kravařích, kde měly místní ženy setkání. Po pár dnech jsem odsvištěla vlakem domů.

Krnov:

Cvilín:


zámek Kravaře:

Hlučínsko, Opavsko a Krnovsko jsou regiony, které mě lákají a v budoucnu, pokud to bude možné, ještě jim dám šanci znova mě okouzlit a překvapit. Mají za sebou zajímavou a někdy ne příliš veselou minulost...