pondělí 29. května 2023

Skončeno, sečteno

 Dlouho jsem plánovala a uvažovala, kam všude zjara podnikneme výlety a nakonec se vše kvůli autu, manželovu poranění a taky počasí pozdrželo a na pořádný výlet dle mého vkusu došlo až nyní. ( taky moje hrátky s doktory se na tom podepsaly, popravdě řečeno ).

Milé KOČKY, popíšu toho ne mnoho a fotky vám poví víc, ale pro vaši informaci fakta velmi stručně:

jeli jsme poměrně brzy zrána směr Havlbrod, zase jsme chytli několik objížděk ( už mě to nebaví!!!) a cílem byly Moravské Budějovice, kde jsme měli dojednané ubytování. Takže jsme se zastavili ve Stonařově, v Brtnici, v Třebíči a všude jsme si dopřáli vhodný čas na pořádnou prohlídku hlavních lákadel toho místa a na pofocení, když už tam jsme, že? Poté jsme se stavili v Jaroměřicích nad Rokytnou a dojeli do M.Budějovic, ubytovali jsme se v penzionu a já jsem padla za vlast, manžel vlastně také, neb řídil od časného rána a vozil nás dle pokynů. Jela s námi kolegyně Jana.

Další den jsme výletovali a až na nějaké objížďky, které nám zpřeházely plány, jsme celkem navštívili vše podle původních představ...nahlédli do  Hostimi, hodně času věnovali obci Jenišovice, tady Starý zámek, vyhlídka  a pak také Nový zámek a pokračovali jsme k zámku v Polici. Odtud jsme to namířili do Uherčic, ač původně v plánu nebyly. Následovala Jemnice a pak návrat na ubytování. Následující den jsme se stavili v Nové Říši, kde v chrámu probíhala mše, byla totiž neděle ráno a tak jsem hodně omezila focení, zajeli jsme do Kostelního Vydří u Dačic, kde Jana předtím nebyla  a pak jsme hodně času věnovali Jindřichovu Hradci.Protože jsem očekávala problémy na silnicích, jeli jsme s časovou rezervou odpoledne směrem na sever a vyhýbali jsme se dálnici. Předně krajina je nyní krásně zelená a pohledná a pak, nikdo se nám moc nepletl pod kola. O nejstarším kostele v J.Hradci asi nakonec udělám samostatnáý příspěvek.

Připomínám, že většinu těch míst jsme už navštívili dříve a některá i několikrát, ale jsou tak zajímavá, že je lze vidět opakovaně.Rozdělím tuto výpravu na několik dílů, snad vás to, milé blogerky, bude zajímat. Počasí jsme měli skvělé, bylo hodně teplo a kvetly kaštany, k vidění spousta květin a voněly nejen kavkazské růže. Takže, navrhuji, dáme si týden jižní MORAVY:

až se vzpamatuji a aklimatizuji, poohlédnu se po vašich blozích, chybělo mi to.

Stonařov:


Brtnice:

Třebíč:

židovská čtvrť


bazilika sv.Prokopa a zámek

z původně plánovaného jsme nestihli pouze Boskovštejn, ale i to se stává...