pátek 21. června 2024

Kdo za to může?

 Asi moje od školy trvající náklonnost k dějepisu a zeměpisu? nebo k četbě jako takové? zkrátka, jsem si jako holka dost četla a třeba u Sienkiewicze se mi přihodilo, že jsem byla zvědavá na některá místa v Polsku, (u jiných knížek zas na jiná místa v Evropě) a když se konečně ukázalo, že bych mohla i někam vyjet ( nejen na manžela = trapný pokus o vtip), rozuměj po změně režimu,  - snažila jsem se nabídek podle mých možností i využít. Takže třeba k našim severním sousedům jsem před lety začala jezdit cíleně za určitými památkami či městečky, v době, kdy tam téměř nikdo nejezdil, pak proběhlo několik různých adventních zájezdíků a pak poznávací třeba s vnučkou po zámcích a hradech, něco s Janou a už se to zastavit nedá ... nyní vidím, že se to hodně změnilo, na dovolenou k Baltu do Polska jezdí už celé rodiny auty a chválí si to. Podle mne je to bezpečná země a má co nabídnout, můžu směle tvrdit, že mne před časem začalo těšit vyzobávat rozinky z polské bábovky.

Mé milé KOČKY, já střídám zájezdíky na jeden, dva dny, s těmi soukromými autem do příhraničí a prošpikuji je občas něčím pořádným, jako byly dva velké okruhy aneb trochu sobě podobné 9 denní zájezdy Polskem před několika lety. Jenže jsem se namlsala a nedám pokoj, chci vidět víc...Počátkem letošního srpna nás s Janou čeká dlouho objednaný a dávno zaplacený zájezd do východní části Polska, do oblasti, kam se moc nejezdí a jsem na to moc zvědavá - jsem totiž docela drzá jako vopice, protože pořád doufám, že mi Vetřelec nezkazí plány a dovolí mi jet a užít si to. Ne jako před pár lety, kdy mi zájezd do Pobaltí na poslední chvíli utekl a jel místo mne Jany manžel, neb já jsem jela zcela neplánovaně na pojízdné posteli na sál.

Jinak na ty dějiny člověk kouká, když o tom jen čte a jinak, když se v místě může procházet, vidět různé stavby, památky a prožít si tam pár dní. A není to jen ten vyhlášený Malbork, který mi přirostl k srdci - jsou to mnohá města a vlastně celé Polsko se svými událostmi napříč staletími - mnohdy spojené s historií Českého Království.

Jano, už se na naši cestu velmi těším, bude se ti tam líbit a běda, jak ne, hihi ( snad nám vyjde i počasíčko? ) 

nakoukneme dnes do Waršavy?

 mohla bych sem dát i pár snímků, jak vypadala Waršava po II.sv. válce - aby války chtíví viděli, jak to končívá...