pondělí 21. července 2025

Den první

 Milé KOČKY - ráno, v neděli 13.7., jsme dojeli do města Orange - čekala nás prohlídka památek po Římanech - tedy mnohdy více než 2 tisíce let staré stavby a jeden se diví, že to dodnes vydrželo. Příjemná změna po sezení v busu.


cestovní Míšanky měly nové oblečky, však jsem na tom dva dny s háčkem a jehlicemi pracovala, aby jely, holky jedny marnivý, v novém. Ale prý jsem jim měla raději ušít plavky. Jedna má šaty a klobouk a taštičku, scházel jí tam jen pas a pití. Druhá kalhoty, tričko, čepici se štítkem a batoh na zádech. Holky jsou zkušené cestovatelky po Evropě.




všude mramor, úzké uličky, aby nebylo horko
















 
Pro zájemce trocha povídání:
Vítězný oblouk v Orange je působivý římský čestný monument z 1. století př. n. l., který kdysi označoval vstup do antického města Arausio (dnes Orange). Téměř celý pokrytý reliéfy, zobrazujícími římská vítězství, zbraně a náboženské motivy. V průběhu středověku byl oblouk přestavěn na pevnost, ale zachoval si svůj historický význam. Od roku 1981 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a je významným svědectvím římské stavební architektury a historie v jižní Francii. Nápis na oblouku je dodnes předmětem diskusí, pravděpodobně se vztahuje k restaurování za vlády Tiberia.

a

Římské divadlo v Orange je historická památka z 1. století n. l. v jižní Francii. Divadlo bylo postaveno v době Starověkého Říma, v roce 40 př. Kr. založené římské kolonie Arausio, a je jedním z nejzachovalejších divadel z období antiky. V životě tamních obyvatel hrálo divadlo velkou roli a trávili zde mnoho volného času.

Památek je ve městě více...

neděle 20. července 2025

Nedělní - počátek zájezdu

 Milé KOČKY, předpokládám, že se věnujete prázdninovým činnostem, pokud ovšem nemusíte do práce. My jsme se včera s Janou, bývalou kolegyní, vrátily z jedné z cest, které jsme měly naplánované a zaplacené asi 1/2 roku.

Takže - pokud jedete celou noc, poté vystoupíte z busu a je vedro, cikády mocně dělají rámus, okolo spousta krásných borovic a cedry, moře - co byste kamenem dohodily, hustě projíždějí otlučené auťáky, všude nebývalé množství antických památek po Římanech, k vidění po městech a vesničkách hustá síť kavárniček a hospůdek - plných lidí po celý den a večer - všudypřítomná vůně levandule, případně na vás vykukují slunečnice na kdejaké zástěře nebo prostírání - pak jste zcela určitě v Provenci, jižně položené části Francie. A tady jsme se pohybovaly téměř týden i my (moje čtvrtá návštěva této oblasti, ale pokaždé trošičku jinde).

Zde je stručný program zájezdu:

ORANGE (UNESCO) - městečko s římskými památkami, vítězný oblouk a divadlo. AVIGNON (UNESCO) - návštěva Papežského paláce, mostu sv. Benezeta, i města.
3. den Přírodní park LUBÉRON - obrovské vápencové pohoří, vyhlídky, vycházka v cedrovém lese.  BONNIEUX s hradbami ze 13. stol., ROUSSILLON, barevné oranžové skály a okrové domy.  SÉNANQUE s levandulovými poli. FONTAINE-DE-VAUCLUSE -  největší vyvěračka v Evropě.
4. den ARLES (UNESCO), římské památky - aréna, antická nekropole, Konstantinovy lázně. Klášter ST-TROPHINE. Přírodní park CAMARGUE v deltě Rhony s bílými koňmi, divokými býky, plameňáky, ornitologický park. Poutní město STE-MARIES-DE-LA-MER s katedrálou. Středověké městečko AIGUES-MORTES s monumentálními hradbami, která nechal vybudovat Ludvík IX. ve 13. stol.
5. denFrancouzský kras: vesnička ST-GUILHEM-LE-DESERT , koupání při ústí Ďáblovy soutěsky.Jeskyně CLAMOUSE s nádhernou „aragonitovou výzdobou“. Město MONTPELLIER – středověké domy v historickém jádru, katedrála.
6. den Jeskyně AVEN ARMAND – nejkrásnější v Evropě. Městečko LA ROZIER  při ústí kaňonů Tarn a Jont. Kaňonem řeky Tarn s vyhlídkami na  skalní stěny.. Velmi zajímavé městečko ST-ENIMIE.
7. denLLYON ( UNESCO) - 9 hodin volna - prohlídka druhého největšího města Francie s řadou antických památek i moderních staveb - soutok řek Saona a Rhona.

Z výčtu je jasné, že to nebude na jeden článek a až proberu fotky z fotoaparátu i z mobilu, asi bude co sem přidat. Těším se na vás, milé blogerky, projdu si v klidu postupně blogy, okomentuji, pokud mi to bude umožněno a sama sem přidám vhodné postřehy a dojmy, případně i ty snímky z právě odjetého zájezdu.


Hezké dny vám všem.

sobota 19. července 2025

Dnes poslední

 Ano, milé blogerky, dnes máme poslední kostel, který jsem na dobu mé nepřítomnosti zde vybrala, ale bylo jich na zájezdu do Švábska více, ovšem, zatím to stačilo, že?

městečko Biberach a kostel sv.Martina






Pokud by někdo o tomto zájezdu do Švábska chtěl vědět více, najde ho po několik dní počátkem září 2021 na mém blogu -
Až se vyspím a zotavím, pomalu schystám na blog něco čerstvého, slibuji, milé KOČKY.

pátek 18. července 2025

Stále máme ještě co prohlížet

 Milé KOČKY, tentokrát se zaměříme na další vynikající stavbu a její výzdobu:

Ottobeuren - tady je to klášterní kostel benediktinský:

















Co tomu říkáte? Nám už se tam pletly kostely jeden přes druhý, ale je to fakt, baroko pro oko.

čtvrtek 17. července 2025

Další zajímavé kostely

 Dnes se, milé KOČKY, vydáme do opět neuvěřitelného prostoru církevní památky: 

kostel v obci Obermarchtal:





 
kostel ve Wiblingenu: