pondělí 27. října 2025

Příprava na listopad

 Já a husy nemáme rády listopad, já proto, že je to měsíc povětšinou pošmourný, studený a mokrý, husy - protože na Martina všichni hledají pekáče a kastroly a těm sympatickým ptákům dávají šanci leda v troubě.

No, jako oslí můstek pro tento příspěvek by to mohlo stačit - milé KOČKY, občas zajedeme do Tisé, jdeme do místních skal, procházky po rovince si můžou zdatní vylepšit lezením do schodů i ze schodů, je to moc hezké skalní město,  a tam - v určité partii - nu, malý moment počkejte, samy uvidíte:

Jednou jsme tam zavítali na Martina a hezky jsme si mlhu ve skalách užili: (ve zdejší restauraci nabízeli kaldoun, dali jsme si ho a nestálo to za mnoho! úroveň nízká a cena vysoká) V pokladně dostanetedo skal plánek a můžete si vybrat některou z tras...


























Odtud už je to jen kousíček na Děčínský Sněžník a do Děčína, tam se můžeme podívat zas jindy, co říkáte, milé blogerky?

Skalní města jsou i jinde a všechna jsme je časem navštívili, které je nejhezčí? vyzkoušejte, milé blogerky a pak si porovnáme dojmy...

neděle 26. října 2025

Třeboň

Připravila jsem na neděli jeden výlet ( zatím co jsem jinde ) a snad se bude líbit - cesta do oblíbené Třeboně a zastavení v Borotíně: už jsem se k Třeboni hlásila vícekrát, že tam rádi jezdíme, vzala jsem tam na dovolenou jednou i vnučky. Tentokrát se podíváme na podzimní návštěvu, snad to potěší a neznalé naláká.

Milé KOČKY:  Borotín -

 
















A jsme v Třeboni:











Hezké podzimní výletování vám všem, milé blogerky. 

sobota 25. října 2025

Valečov v říjnu

Moji milí, vracím se ráda na místa, kde se mi líbilo, i když někdy jen prostřednictvím svých fotek. Dnes vás vezmu na výlet na hrad Valečov - vlastně pouze kolem něho, hrad byl na blogu vícekrát.

Milé KOČKY: 



















pátek 24. října 2025

Lvov

 Město, ležící nyní na Ukrajině, poblíž polských hranic, ale vždy tomu tak nebylo. Ráda bych se tam byla už dávno podívala, ale osud mi to nepřál a nyní to nevypadá, že bych se tam hrnula. 

Jenže, nyní v mém příspěvku nepůjde, milé KOČKY, o obvyklé popisování cizího města a cestovatelské zážitky, nebo o snímky z tohoto města. Jde o knihu, kterou napsal docela nedávno mladý německý spisovatel a měla jsem ji půjčenou z Mě knihovny a přečetla jsem ji za dvě odpoledne a dva večery. Byla to bomba a jsem nesmírně ráda, že se mi dostala náhodou do ruky, že mi odpověděla na mnohé otázky a to i ty nevyřčené. 

Chcete li vědět o Polácích, Ukrajincích, Rusech, Němcích a mnohých dalších lidech v tomto regionu více nebo dokonce hodně - přečtěte si ji a ničím se nedejte odradit! Nejšťastnější období podle mnohých bylo období 150 let, kdy Halič ( Galicie ) patřila po rozdělení Polska Rakousko - Uhersku, píše mimo jiné tento spisovatel a dokládá to poznatky. Ale, dočtete se také a mimo jiné, že před druhou sv. válkou žilo v Polsku 3 300 000 Židů, po válce jen 8 000. 

Ve Lvově před válkou 160 000 Poláků,100 000 Židů a 25 000 Ukrajinců, po válce zbylé Poláky vyhnali, za války Židy vyvraždili a město je ukrajinské. Lidé zde bydlící v jednom čase během krátké doby sedmkrát změnili adresy a úřední jazyk, aniž se hnuli z místa. 

Tahle kniha mi jasně dala najevo, proč se mezi Rusy a Ukrajinci vede dnes válka, ovšem hodně už mi řekly knížky Sienkiewicze, které jsem si letos koncem zimy všechny zase znova pořádně pročetla. 

Myslím, že bych neměla prozrazovat víc, ti, které to nezajímá, to číst stejně nebudou a ostatní se vše dozví z knihy. Navařte si dopředu, milé blogerky, pokud si s ní ,,začnete,, - nepustí vás, leda do koupelny.


Zároveň jsem si půjčila další knihy a poctivě je přečetla, ale u těch doporučení nedávám, vím, že ženy obvykle tohle číst nechtějí. Všechny 4 knížky už jsem včera poctivě vrátila knihovně.

Jen malinká vsuvka: poté, co z Osvětimi/Březinky utekli dva vězni na Slovensko (Čeští Židé) o svých zkušenostech poslali písemné právy Británii a USA - nic se nestalo. Mocnosti sice bombardovali vedlejší fabriku Němců IG Farben, ale obří koncentrák na zabíjení lidí ve velkém nechali na pokoji. Nálety této továrně na smrt nebyly určeny.( Tuším, že Američané tam létali z Itálie? )



Nyní jsem na chvíli změnila téma a půjčila jsem si jiné knihy, o tom zase jindy.