sobota 29. ledna 2022

Noci na hradě

 Vrátila jsem se ze zájezdu s kamarádkou z Normandie a manžel najednou ( jako vždy, když odněkud přijedu ) - že by se mnou někam jel. Upřesním - jel autem a v ČR. Mne ovšem takový požadavek nezaskočí! Sedla jsem k počítači a promptně jsem tajně objednala tři noci na hradě Svojanov a manželovi jsem pouze oznámila, kdy odjíždíme a že to bude na několik dní. Ten, jak má v ruce volant a v nádrži benzín, hned je veselejší. Navigovala jsem ho na východ a cíl ho vlastně do poslední chvíle nezajímal. On ani netušil, co nás následují dny čeká.

Když jsme zastavili před hradem, myslel si nejspíš, že se tam půjdeme jen podívat. Ale ne, my se šli ubytovat. Nejvíc na nás byly zvědavé místní černé kozy, takové čiperné stádečko, pobíhaly pod naším oknem, ráno jsme na sebe zvědavě koukaly, já na ně a ony na mne. Manžela to místo mnou zvolené k dočasnému ubytování překvapilo a nakonec se nám oběma pobyt zde velice líbil. Udělali jsme asi tři okruhy poznávacích cest do okolí, počasí nám šlo na ruku a moc jsme si to užili a vzpomínáme dosud.

A mohu potvrdit: v noci tam byla tma tmoucí a ticho...

Milé KOČKY, předně jsme měli po uzavírce hradu hrad jen pro sebe, a během pobytu jsme si udělali několik výletů: podívali jsme se k zámku Letovice, do Jimramova, do Poličky, a tak ... cestou tam Litomyšl a cestou zpátky Betlém v Hlinsku a Veselý kopec. Tam už jezdíme jako domů, hihi.

( jistě nikoho tedy nepřekvapí, že když jsme byli s manželem a s Janou na několikadenním podzimním výletě u rybníka Sykovec, že jsme se na Svojanov, Letovice, Kunštát a Poličku jeli zase podívat - dobří turisté se vracejí).
Sluší se podotknout, že to bylo loni v létě již 10 let...

o samotném hradu se píše:

Chránit obchodní cestu vedoucí z Litomyšle - to byl prvotní záměr, se kterým nechal Přemysl Otakar II. vybudovat v polovině 13. století pevný hrad Svojanov, tehdy Fürstenberg. V 80. letech 13. století jej obýval Záviš z Falkenštejna. Během 16. století přibyly k hradnímu jádru renesanční budovy, ovšem za třicetileté a později za prusko-rakouské války podlehly zkáze a zchátraly. Dnes si můžete projít mohutné hradní zříceniny a zachovalou empírovou budovu z poloviny 19. století.
Vybrat si můžete ze tří prohlídkových okruhů, které vás provedou do interiérů, na nádvoří, do gotické zahrady nebo na hradební ochozy.

Letovice:
Polička ( má oblíbená, neboli český Carcassonne )Byli jsme v Poličce už vícekrát, někdy sami, případně jindy s kamarádkou a nebo s vnučkami a vždy se mi tam velice líbilo a ráda bych se tam zase po delší době podívala.


24 komentářů:

 1. Jiřinko, nádhera! Už dávno vím, že jsi žena činu! To jsou krásná místa. Jedu tam kdykoli moc ráda. V Poličce a Litomyšli máme klienty, ale celkem často si uděláme chvilku a projdeme se. Máme to tam moc rádi.
  Přeji pohodovou sobotu, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, tamní kouty republiky jsme začali postupně navštěvovat později, než jiné a tak se nám tam zalíbilo, v Hlinsku a Litomyšli a Poličce a pod., že si dám kdykoli říct na cestu tím směrem, ale kam ne? Říkala jsem si, že bych mohla tyhle divné, šedé dny trochu probarvit vzpomínkami. Pa Jiřina z N.

   Vymazat
 2. Jiřinko,to je nádhera.Takového překvapení bych se od manžela nikdy nedočkala a odmítá všechny moje návrhy někde se spaním.Před čtyřmi lety nám dala dcera pobyt na hradě Tolštejn,hned bych si ho zopakovala.Ovšem největší romantiku jsem zažila na hradě Valdštejn,ten jsem znala,jak své boty.Patřil pod Městský úřad a když jsem tm po maturitě nastoupila,tak dělala kastelána bývalý vedoucí účtárny.Chodily jsem tam s kolegyní uklízet,připravovat hrad na sezonu a 2x jsme na hradě spaly.Od práce jsme tam měli časté chůze.Hlavně v zimě,kdy byl hrad zavřený.Jednou napadlo takového sněhu,že jsme cestou zpátky zapadli do závějí a sjeli snad až dolů.Promiň za dlouhý komentář,zavzpomínala jsem si na fajn časy.
  Měj hezký víkend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Náhodou, milá Jitko, jsem za ten komentář moc ráda.Manžel už mě za ta léta zná, ale tohle, bydlení na hradě, netušil do poslední chvíle. Kdo ví, jerstli tušil, že tam ten hrad je? a o Závišovi z Falkenštejna neměl páru. Jiřina z N.

   Vymazat
 3. Jiřinko,tak to tedy bylo překvápko a milé určitě. Na pár dní jste byli hradními pány. Moc hezká místa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si představ, že jsem tam pak chtěla vzít na pár dní i vnučky a zatím se to nepodařilo... Jiřina z N.

   Vymazat
 4. Jiřinko, takové překvápko by se mi také líbilo. Být na chvíli hradní paní. A podívali jste se na krásná místa.
  Měj pěkný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růženko, nedávno se na hradě budovalo, protože se tam zřítila nějaká zeď, tak to tam asi už bude zase otevřené a bezpečné?
   Líbilo se nám tam moc. Jiřina z N.

   Vymazat
 5. A že Tě umí manžel překvapit, na a Ty jsi na oplátku překvapila jeho. A já jsem se teď moc ráda na to podívala. Paráda!
  Klidnou sobotu,Jiřinko !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, měli jsme tehdy v pokoji starožitný nábytek a bylo to zajímavé, hlavně ten klídek a tma v noci se mi líbily.
   Jiřina z N.

   Vymazat
 6. Jířo , já to pořád píší dokola, ale s Tebou, klidně až na konec světa!!! Jsi prostě ta nejlepší cestovní kancelář👍☀️

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Renátko, jsi moc milá, snažím se, když už jsem to podnikla, proč nedat dalším zájemcům inspiraci? Jiřina z N.

   Vymazat
 7. Jiřinko to jsou opravdu moc krásná místa. Tam to neznám a je na všech místech opravdu moc krásně. Zámel Letovice je nádherný a Polička také. Děkuji za nádhernou podívanou a přeji Ti příjemné dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Járo, jednou sednu a napíšu, kde všude jsme s mužem byli ubytovaní při podobných výletech na několik dní. Sama asi budu překvapená, kolik toho bylo a díky za tu možnost. Poznali jsme hodně míst v ČR.Manžel ( možná z legrace ) mi občas tvrdívá, když někam přijedeme, tady jsem nikdy nebyl a tak mu ukážu fotky a on se diví! Jiřina z N.

   Vymazat
 8. Jiřinko, nádherná místa, která ke své smůle neznám. Třeba to ještě napravím i když můj muž už cestovat nechce. Snad ho přece jenom na nějaký výlet ještě přemluvím. Hezký víkend 😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, ono toho je u nás v Čechách hodně, co stojí za návštěvu a ženy jsou obvykle ve vyšším věku více ochotné k výletování, než muži, i když, jak kdo.
   Zrovna na tohle místo by ses bez auta dostávala těžko. Jiřina z N.

   Vymazat
 9. Jiřinko v Poličce jsem nebyla a budu to muset napravit. Krásné místo to je. V Letovickém zámku jsem byla a nedávno jsem četla, že ho majitel prodává. Děkuji za hezkou podívanou a přeji ti pohodovou neděli. Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se tam vyprav, až bude hezké počasí, a dopřej si na prohlídku dost času. Také přeji krásnou neděli. Jiřina z N.

   Vymazat
 10. V Poličce se narodil můj otec a pokud vím, i dnes je tam poměrně velké "hnízdo" Vápeníků, byť s ním můj otec nebyl nijak spřízněn. A taky jsem tam měl svou první veřejnou fotovýstavu, na které jsem nemohl být, protože jsem právě zahajoval v Dobřichovicích druhou :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petře, zkrátka jsi byl zrovna kluk na roztrhání! Ale spojitost s Poličkou je zajímavá. Mám rodinné vazby na Pustou Rybnou, která je blízko Poličky.
   Měj se hezky a vyhýbej se zlým lidem a covidu. Jiřina z N.

   Vymazat
 11. Jiřinko, tak na hradě jsem nikdy nespala. To musel být zážitek. Spala jsem jen v Dětěnicích, dostali jsme to jako dárek, sama bych si to nevybrala. Ale ubytování bylo moc hezké, vše ve starém duchu. Pruhované duchy, staré postele, po zemi sláma, sprcha tekla ze staré konve, vše dotažené do posledního detailu. Ale z té krčmy a programu tam jsem nadšená nebyla, spousta lidí, takový velkoprovoz... Byl to dárek, tak jsme to absolvovali. Pá Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, Dětenice znám - jak tu hospodu, tak zámek vedle, Jana s manželem, moje kolegyně, tam taky pár dní byli a měli to jako dárek, ale já bych z toho nebyla nadšená, ty jejich sprostoty nemusím. To bych raději jinam.Ale vydržet se to dá. My jsme si to ubytování tehdy prohlédli a s díky jsme odmítli.Navíc můj muž nesnáši opilce a kouř, nic pro něho.
   Posílám spoustu pozdravů k vám do K. Jiřina z N.

   Vymazat
 12. Nádhera. Hrad Svojanov se mi moc líbil a strávit tam několik dní to si určitě dovedou představit. Moc mi učarovala i samotná obec Svojanov. Na zámku v Letovicích mne bavila prohlídka bez průvodce. To jsem si fotografování užila. Poličkou jsme sice jen prošli, ale to podstatné jsme viděli. Trochu ti závidím manžela milujícího volant a benzín. To bych stále nějaké výlety vymyslela. Měj se hezky, Jiřinko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, jak stárneme, tak láska k volantu manžela stále drží, ale už se mnou nechce chodit na kopce a neochotně čeká na mne, když někam jdu s foťákem sama. Někdy se bojím, aby se nesplašil a neujel, hihi. Jiřina z N.

   Vymazat