Dnes, milé KOČKY. milé blogerky a blogeři, se dopustím něčeho, co jsem dosud neudělala:
O tom, že jsme chodívali s manželem, případně s přáteli, na různé kopce a rozhledny a další místa po republice, jsem mockrát psala a většinou jsem to dávala na vědomí prostřednictvím blogu pro zájemce o cestování po Čechách jako inspiraci.
Já sama si obvykle nastuduji vše, co se dá sehnat o místě, kam zamíříme a co zajímavého je i v okolí, pokud jedeme autem, abych u jedné cesty využila čas a možnosti. Mockrát jsme se s rodinou bráchy a jeho přáteli setkávali na půl cesty - bral sebou i naši mamku a ta zase své kamarády z Klubu důchodců a tak nás bývalo hodně - třeba na Děčínském Sněžníku, na Klíči, na Jedlové, na Varhošti, na Lovoši, na Milešovce a na Řípu by mohli vyprávět, co za bandu tam občas přišlo, na hradě Helfenburk, ve Sloupu a pod. - tak se stalo, že jsme se párkrát sešli na Kalichu, hradě nehradě - kopci porostlém lesem s pěkným výhledem k Ploskovicúm přes obec Třebušín. Sem tam byly v roští a kopřivách k vidění nějaké zbytky zdiva, spíš to vypadalo jako sklepy ... Neuměla jsem si ten Žižkův hrad představit! Navíc tak daleko od Jižních Čech! Od Trocnova! Jaké bylo moje překvapení, opravdu největší, jaké jsem u nás zažila, když jsem docela nedávno zjistila, že kopec je odlesněný, zbytky hradu vykopané a něco dostavěno a celé je to opečované a stále tam budují! Měla jsem z toho velkou radost a je to opravdu chvályhodný čin.
Na změnu se můžete podívat na internetu - na adrese
https://mapy.cz/turisticka?source=firm&id=13665038&weather=Z%C5%99%C3%ADcenina-hradu%20Kalich&gallery=1&x=14.2076536&y=50.5991806&z=15
Jelikož jsou tam i záběry z dronu, nemohla bych já tímto způsobem vám ukázat vše a v takové kvalitě - takže si zatím, v tuto chvíli, tímto vypomůžu, abych vám, případným zájemcům, nastínila možnost výletu zjara na tento kopec.
A dovolím si doporučit zastavení v Ploskovicích na zámku. Případně v Litoměřicích?
Kalich - Pozůstatky gotického hradního sídla, které nechal zbudovat Jan Žižka z Trocnova. Hrad byl v roce 1421 postaven na základech původního dřevěného sídla německých rytířů. Z památkově chráněného objektu se dodnes dochovaly relikty zdí a vstupní brány a výrazným terénními nerovnostmi.
Jiřinko, moc děkuji za info! Fotky jsem rychle prošla, to je přesně to místo, jaké máme rádi při výletech s Aaronem - je to pes historik, prošel už nejednu zříceninu a moc ho to baví. Já bych si užila ty výhledy, takový zlatý podzimní den, to by bylo něco...
OdpovědětVymazatPřeji příjemný zelený čtvrtek!
Pa, Helena
Helenko, je mi jasné, že váš chlupatý archeolog by na tomto kopci byl šťastný - a ano, na podzim je tam nádherně, v okolí jsou právě bývalé hrady a jejich pozůstatky a je tu kam jít - my s mužem, když nevíme coby, jedeme do této oblasti a den je hned zajímavý.
VymazatPa Jiřina z N.
Jiřinko, jsou to zajímavé pozůstatky hradu a je jich v těchto místech více a hlavně jsou odtud krásné výhledy do krajiny. Přeji Ti krásný den.
OdpovědětVymazatJaruško, obešli jsme v tomto kraji kde co, ale když jsme na Kalichu byli tolikrát, nikdy mne nenapadlo, že to nakonec bude takhle zrevitalizované - tak toho musíme využít! Je to česká historie! Jiřina z N.
VymazatJiřinko, super tipy,ale pro mě vzdálené
OdpovědětVymazatI tak děkuji 👍🍀
Marti, to by byl pro tebe hodně vzdálený výlet! Jiřina z N.
VymazatLezarts
OdpovědětVymazatZase jedna záchrna, a zajímavá informace díky tobě!
Renátko, kdybych to tam dříve neznala, ani bych to nepoznala, že je to stejný kopec! Jiřina z N.
VymazatHrad vůbec neznám, ale na fotky jsem se ráda mrkla 🙂
OdpovědětVymazatŠári, tam vlastně ani už žádný nebyl, musím se tam podívat a s těmi lidmi, kteří tam pracují, se seznámit, je to neobvyklý jev. Jiřina z N.
VymazatTyto končiny moc neznám, nejvíc mě mrzí, že jsme nikdy nebyli na Milešovce, i když její nádherný profil z dálky nejednou viděli.
OdpovědětVymazatPokud se podaří dostavovat dál, bude z toho jednou prvořadý cíl. Žižka je asi jediný, kterým se můžeme trochu chlubit na poli válečném a vojenském, i když kritici jeho hrdinství snižují a mluví o něm spíš jako o lapkovi a banditovi.
Poláci si ho asi dost cenili,, když jim pomohl v bitvě u Grunwaldu. A v té době ani jedna strana konfliktu nebyla žádný sbor beránků - dodnes zápaďáci nadávají na husity, protože prostě od nich dostali na frak. Jenže taková hnutí byla i v Anglii a v Německu a vem si, že Mistr Jan Hus měl glejt, zaručující mu návrat z Kostnice a jak to dopadlo? a jiné takové historky...kdo neví, těžko může soudit. Mám ráda husity a město Tábor. A také ti přeji stanout na Milešovce a Lovoši.
VymazatJiřina z N.