pátek 20. listopadu 2020

Opatrně našlapovat

 Dlouho jsem přemýšlela ( to já opravdu dovedu! ), zda mám o tomto tématu psát. Je to problematické, z různých důvodů, vím, pro někoho téma nezajímavé, pro jiného intimní a jiní mají k celé věci rozporuplný přístup. O co že jde? - jako bych po minovém poli šla:

Milé KOČKY,

začnu zeširoka, to mi nedělá potíže, hned na začátku přiznávám, že nenapíšu vše, co si o tom myslím, ani nedám jasně najevo, kde a co je na fotkách. Mám totiž zkušenost, že když se něco zveřejní, najdou se lidé, kteří místo zdevastují a poničí, proto taky neřeknu např. kam jsme s babičkou na Děčínsku chodily obdivovat chráněné úpolíny a les plný konvalinek.

Před mnoha lety se mi do ruky dostaly nějaké knížky a materiály o židovských hřbitovech, o synagogách a ghetech v České republice. Nejen, že jsme je začala navštěvovat a objíždět, ale navíc jsem se začala zajímat a to intenzivně o osudy židovského obyvatelstva před r.1939, za války a po válce. A najednou jsem měla hromadu kamínků, ze kterých postupně a pomalu, nicméně barvitě začala vznikat mozaika, časem ještě doplněná o info z míst jako Španělsko, Německo a jinde v Evropě, ve stoletích starších, řekněme od 13.století do 19tého. Pak jsem, na základě těch zpráv a podpořené mou pověstnou zvědavostí začala plánovitě vyhledávat a navštěvovat židovské hřbitovy a další památky s tím spojené, a nestačila jsem se divit, především jsem zůstala v němém úžasu, jak odporně se k nim chovali Němci za války a jak podobně se zachovali zdejší povedení činovníci po válce. Když náhrobní kameny dokáží někteří ukrást a vydláždit jimi dvorek, přestože vědí, že pro židovské obyvatelstvo je hřbitov tak důležitý a pod. Ze synagog udělat sklady a nebo je rovnou zbourat? Moji rodiče a ostatní příbuzní byli narození mezi 1920 - 1930 a tak není divu, že k tomuto tématu měli více či méně divné názory a postoje. Jednou jsem při debatě na tohle téma své mamce řekla: jaké by ti to bylo, kdyby někdo přišel a řekl: zítra stůj s dětmi na nádraží s kufírkem, jen proto, že máš modré oči! Stejně toho moc nepochopila.

Zkrátka chci tímto dlouhým povídáním říct, že tu byla určitá, i když odlišná, ale zajímavá kultura, která byla náhle zničena a je povinností zachovat alespoň to, co zbylo a že toho není tolik. Prošla jsem mnoho žid.hřbitovů, pár synagog, obvykle krásně vymalovaných a několik zachovalých domů či zbytků ghet a říkám si, kdyby tu byli ti lidé s námi, zda by náš život byl lepší? Kolik jen lidí z této komunity v devatenáctém století podnikalo, postavili továrny, které mnohdy skončily svoji výrobu až po r.1989, kultura a umění, to jim mnohdy bylo blízké, kolik lékařů a dalších profesí bychom měli?

Na tyto otázky sotva dostanu odpovědi, s tímto tématem se pojí i často překvapivá zjištění, kdy pogromy a podobné odpornosti byly ještě po 2.sv.válce v Polsku, na Slovensku a po 1.sv.válce i u nás!

Abych se vrátila k původní myšlence: našla jsem dost těchto hřbitovů v okolí Slavonic, kdo má zájem, najde si je, v Turnově je hřbitov rozkrojen silnící!, synagoga např. v Heřm.Městci je úchvatná, stejně jako ta v Krnově a Boskovicích, Mikulově, Kolíně, Strážnici aj. - pochopitelně v Praze je spousta památek, i když tady zrovna poškodili stavebníci Žižkovské věže žid. hřbitov! Ten výčet je dlouhý, někde už, konečně, ty hřbitovy a synagogy opravují, zachraňují a opečovávají, získávají prostor pro kulturní akce.

Burani, hulváti, gauneři, zloduši a grázlové, - tak bych nazvala ty, kteří ty lidi zahubili, tohle období považuji za největší krádež všech dob. Vím, že mnoho šperků, koberců a nábytku, skla a obrazů těm lidem ukradli a pak i ten holý život jim vzali. A taková idylka ta první republika byla, že? Rázem bylo pro mnoho obyvatel vše jinak.

Mám z těch mých objevných cest velkou spoustu fotek a dojmů: tady jen malý vzorek.

Dodnes sleduji všechny dostupné pořady v televizi na toto téma.

14 komentářů:

 1. Zajímavé téma. Židovský hřbitov v Turnově, nad nímž vede dálnice, jsem navštívila,stejne jsko synagogu v Úštěku, v Děčíně, ale židovský hřbitov v České Lípě kousek od stanice ČD Střelnice jsme si prohlíželi jen od parku, protoze vstup je zamčený právě kvůli vandalům a možným zlodějům. Je to historie, kterou bychom měli ctít. Hezké dny Ti přeji . U nás padá sníh s deštěm...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Járo, až na ten hřbitov v Lípě vše znám a jsem ráda, že tě to také zajímá.V Úštěku mají už žid.hřitov opravený. Z okna kuchyně máme dnes výhled na šíleně zamračený sever, mysleli jsme si, že ve výběžku se čerti žení.
   Pa Jiřina z N.

   Smazat
 2. Jiřinko, mám po svých předcích z tátovy strany část židovské krve. Táta trávil skoro čtyři roky v německém lágru. Moc o tom nemluvil, ale občas, když jsme něco nechtěly se sestrou jíst, připomínal nám vodu s kouskem tuřínu a černý chléb. Zemřel ve svých 55 letech a já se ho nikdy neodvažovala zeptat se.
  Při návštěvě židovských památek mívám hodně zvláštní pocit.
  Měj hezký den💕

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to neuvěřitelné, co ti lidé vydrželi, kolikrát si s mužem říkáme, že tolik let o hladu a špatně oblečení a přežili, nemluvě o ponižování, bití a týrání. Hrozná doba, to se nesmí nikdy opakovat.
   Alenko, hezký večer Jiřina z N.

   Smazat
 3. Jihlavská synagoga byla bohužel v roce 1939 vypálena. Řádění výtržníků nebyl ušetřen ani židovský hřbitov v Jihlavě. Ještě před vypálením synagogy byly povalena většina náhrobků a vypálena obřadní síň. V letech 1968-69 byl hřbitov upraven a byla postavena malá obřadní síň. Nedávno jsem dala fotografie na blog.
  Teď sleduji na ČT 1 Křížem krážem Izraelem s Veronikou Žilkovou.
  Souhlasím s Jaruškou, toto temné období v historii lidstva bychom neměli zapomenout.
  Měj pěkný večer.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Růženko, sleduji i tyto události, třeba v Táboře je místo synagogy také pomník. Některé hřbitovy jsou v dezolátním stavu.Sledovala jsem před časem pořad, kde provázel p.Petr Vacek.Zajímavá je prohlídka židovských památek v neděli dopoledne a odpoledne v Praze, ale teď určitě ne.
   Třeba v Liberci je zajímavý osud synagogy.
   Opatrujte se. Jiřina z N.

   Smazat
 4. Jiřinko, velmi citlivé téma! Pokud si dobře pamatuji, první pogromy u nás byly za Karla IV.
  I já cítím velký smutek a hrůzu, když si uvědomím, co Židé napříč staletími zažívali. Židovské hřbitovy jsou pro mě místem neskutečného klidu, dovedu si tam odpočinout, urovnat myšlenky, podívat se na momentální problém tak nějak s odstupem... Naposledy návštěva synagogy v Boskovicích nás naprosto dostala...
  Děkuji za tento příspěvek, Jiřinko a přeji hezký den, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Helenko, pro mne je to velké téma a pokud můžu, vždy při cestování žid. památky a hřbitovy navštívím. Jiřina z N.

   Smazat
 5. Jiřinko,na židovském hřbitově jsem nebyla,ale v synagoze ano.Když jsme byli kdysi v Mikulově,tak přímo pod zámkem,je židovská synagoga,polského typu,dokonce si myslím,že jsem se dočetla,že je jediná u nás.Při návštěvě této synagogy jsem si uvědomila pár věcí,protřídila si své myšlenky,byla jsem tak nějaká dojatá.Je to citlivé téma.Hezký den.Marťa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marťo, taky jsem tam byla i židovský hřbitov nahoře na kopci jsem fotila. V Mikulově to byla významná židovská komunita.
   Jiřina z N.

   Smazat
 6. Ono nešlo jen o novodobé dějiny, ani o středověk. Pronásledování Židů jde až do starověku, do doby kdy Římané zničili stejně vyspělou civilizaci jako byla jejich, dobytím Jeruzaléma a zničením Šalamounova chrámu, porobou a zotročením Židů. Nikdy nebyl tak dlouho a tak intenzivně pronásledován (skoro 2000 let) nějaký národ tak, jako právě Židé. Nutno podotknout, že ani oni nebyli ve starověku moc mírumilovní, nicméně kmenové a rodové války vedly mezi sebou. Teprve první židovskou válkou (69 n.l.) kdy se sjednotili v boji proti Římanům. I tak ale byly mezi nimi různé frakce které buď byly pro nadvládu Říma, nebo proti. Skvěle tuhle část jejich historie popisuje Josephus Flavius (skutečná ososba) v trilogii Židovská válka od Liona Feuchtwangera.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Super, tyto knížky mám doma a patří mezi mé oblíbené. Právě i na základě těchto info z nich jsem se o to začala kdysi dávno zajímat.Židovka z Toleda a další knížky k tomu taky přispěly.Právě dostek informací a pravdivých zpráv je dobré mít, když si na něco chci udělat názor. Proč asi leckdy pálili knížky a zakazovali číst - aby lidi zůstali ovcemi.
   Měj se, Vendy, prima. Jiřina z N.

   Smazat
  2. No jasně, Židovku taky mám. Vůbec od LF mám pár knih. Už zmíněnou Židovskou válku, Židovku z Toleda, Pyskatou vévodkyni, Lišky na vinici, Goyu .... Židovskou válku jsme měli doma a já jí četla už někdy v deseti letech. Od té doby mnohokrát a podařilo se mi jí v antikvariátu koupit. Něco jsem si objednala ještě v Knižním klubu.

   Smazat
  3. Jsem na tom, Kočko, stejně. Počítám, že kdybychom jedna druhé napsaly seznam knížek, že by se ty tituly nelišily příliš. Měj se moc hezky. Jiřina z N.

   Smazat