sobota 27. listopadu 2021

Pokračování ze včerejška

 A jen jednou jsme se vyspinkali a už je tu další pokračování našeho úterního výletování Prahou:

milé KOČKY - 

ze stanice tramvaje Brusnice na Nový Svět a tady zastavení u hospůdky U Raka:domeček se dívá:Tady je ta krasavice se zvonkohrou: baroko, kam se podíváš -
Slibuji, že co nejdříve přinesu z Lorety a jejího areálu lepší a vydatnější reportáž. Klenotnice tamtéž je také místo s půvabem. Však jsme jí s Marcelou věnovaly hodně času.

K této - pražské - Loretě se vážou slova, která jsem pro vás opsala z Mapy.cz

Jedno z nejpozoruhodnějších poutních míst Čech tvoří soubor barokních staveb postavených k oslavě Panny Marie. Jeho nejstarší částí je Svatá chýše, která byla postavena v letech 1626–31 G. B. Orsim na náklady hraběnky Kateřiny Benigny Lobkovicové. Předlohou byla Svatá chýše z italského Loreta. Svatá chýše je obklopená šesti kaplemi a vyzdobená reliéfy Giovanniho Bartoommea Comety. Uvnitř se nachází vybavení ze 17. století nebo zazděný trám a několik původních cihel z původní italské Lorety.
Po roce 1740 byla Chýše Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem obestavena krytými ambity a vzniklo tak arkádové nádvoří se šesticí kaplí a dvojice kašen se sousošími. V letech 1722–37 vznikl rozšířením původní kaple chrám Narození Páně. Na pracích se podíleli Kryštof Dientzenhofer, K. I. Dientzenhofer a Jan Jiří Achbauer. Nejcennější částí výzdoby interiéru je freska V. V. Reinera a rokokové malby. Ve věži kostela se pak nachází proslulá zvonkohra od pražského hodináře P. Neumanna z roku 1693. Loretě ji věnoval obchodník Eberhard z Glauchova. Tvoří ji 27 nehybných zvonků, které jsou rozeznívány kladívky propojenými s klaviaturou. Každou hodinu si tak můžete poslechnout její zvuk, v květnu 2020 vystřídala dlouho hranou píseň Tisíckrát pozdravujeme Tebe barokní píseň Maria, Maria, nad sluce jasnější. Kdysi prý na tuto zvonkohru hrával český písničkář Karel Hašler.
Nejhodnotnější část areálu představuje Loretánská klenotnice s dary Kateřiny Lobkovicové, poutníků nebo šlechticů. Nejcennějším předmětem je Diamantová monstrance zvaná Pražské slunce. Autorem návrhu je rakouský architekt Johann Bbernhard Fischer z Erlachu, zhotovili ji vídeňští dvorští zlatníci v letech 1696–99.

18 komentářů:

 1. Jiří ko to jsou zase překrásné fotografie. Loreta je nádherná. Kdysi jsme tam byli a tak děkuji za připomenutí. Líbí se mi také ta malá roubenka a večerní fotografie. Zase je to krásný a zajímavý příspěvek. Děkuji za něj a přeji ti pohodový den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Járo, děkuji, dnes dopoledne sluníčko laškovalo s mraky, ale odpol. bylo zase šedivé.
   Jiřina z N.

   Vymazat
 2. Jiřinko,to jsou nádherné fotografie a lákadlo k návštěvě Lorety.
  Obdivuji tě,jak všechno zvládáš.
  Měj se moc hezky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitu, snažím se, ale chvílemi mi to moc nejde, dnes jsem i malinko uklízela a snažila se o adventní výzdobu.
   Jiřina z N.

   Vymazat
 3. Jiřinko, krásné fotografie, s Tebou se moc hezky toulá Prahou.
  Měj pěkný den.

  OdpovědětVymazat
 4. Jiřinko, tvůj včerejší a dnešní příspěvek jsem si opravdu užila. Praha má tolik krásných podob a ty je umíš skvělé zachytit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarinko, díky a ty zas máš hotovou výzdobu na úrovni. Pa Jiřina z N.
   a spoustu čerstvého sněhu...

   Vymazat
 5. Jiřinko, Nová svět je místo, které naprosto miluju. A v zimě možná ještě víc, ta jemná mlha, svítící lucerny, trocha tajemna, to mu moc sluší!
  Měj příjemný večer. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, jen mě mrzí, že si nemohu dát svařené červené a jen tak bloumat těmi místy...moje nohy mě i tak nutí k opatrnosti.
   Jiřina z N.

   Vymazat
 6. Jiřinko, víc než Loreta mne láká Nový svět, tam se chci jednou podívat. Nejlépe v zimě a nejlépe bez lidí. :o)
  Přeji krásný adventní čas. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dáši, já tobě a Mírovi také přeji klídek a pohodu. Pac Jiřina z N.

   Vymazat
 7. Mám ráda tato místa.
  Přeji hezký adventní čas. J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi je nás takových víc. Dnes jsem se tam vrátila, navzdory počasí, tentokrát jsem tam doprovodila starší vnučku.
   Koukám, že ty bloguješ o tři měsíce déle, než já.
   Jiřina z N.

   Vymazat
 8. Jiřinko,moc krásně jsi nás opět provedla Prahou.Ráda jsem se podívala,fakt to umíš moc pěkně nafotit,zachytit úžasná místa,kochám se,kochám.Přeju Ti krásný adventní večer!Marťa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marťo, zdravím. V sobotu jsem pro velký úspěch jela do Lorety znova a to se starší vnučkou, mladší něco měla.Moc se jí tam líbilo a vůbec jí nevadilo, že tam byla zima a počšasí se nepovedlo, pršelo. Ale byly jsme spolu a byly jsme tomu rády.
   Jiřina z N.

   Vymazat
 9. Jiřinko, úchvatná procházka. Nádherné fotky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marie, díky. Už se těším, až jednou bude slunečný den a vypravím se tam s fotoaparátem ještě jednou. Jiřina z N.

   Vymazat