úterý 18. října 2022

Na Moravě

 Při jedné dovolené na východě republiky jsme si udělali výlet do ZOO Zlín/Lešná a také na blízký hrad  - a? líbilo se nám tam.

Milé KOČKY, 

musím potěšit ty z vás, které se tak daleko nedostanou a pokud se spokojíte se snímky, které jsem tam tehdy spáchala, tady jsou:

nejprve něco málo z Velkých Karlovic, kde jsme dočasně bydleli:




nyní vzhůru ke hradu:




















Od Zlína leží severovýchodně a o hradu se můžete dočíst:

Rozlehlý hradní komplex zbudovaný na počátku 13. století. V průběhu staletí byl několikrát vydrancován a znovu obnoven. Osudným se mu stal útok Švédů v roce 1643, kteří jej značně pobořili. Od konce 18. století šlo spíše o zříceninu. Z památkově chráněného areálu se dodnes dochovaly relikty hradeb, věží a obytných budov.

pondělí 17. října 2022

Ten Karel!

 Nemyslím zrovna Karla Gotta, ani jiného současného, ale - právě Karla IV. Ano, panovníka, o kterém každý někdy něco slyšel, o němž jsme se učili a který podle mne musel mít vzadu pořádné mozoly, protože, to co já jsem navštívila za mnohá léta na zájezdech busem, on to jezdil na koni! 

Mnohdy jsem se nestačila divit, kde všude jsem na něj a pověst o tom, že tam byl, narazila.

Milé KOČKY,

zkusme si některá ta místa, za to nic nedáme, připomenout a vzpomínky na mé zájezdíky osvěžit:

Visegrád/Maďarsko: tato hostina je tam, nahoře na hradě, naaranžovaná i s Karlem a jeho tatíkem a nemalou družinou:






Tarascon/Francie: koneckonců, Karel byl vychován ve Francii, tak co by se neprojížděl tudy?




Kresčak/Francie: jo,jo, je to místo bitvy, kde padl jeho otec, Jan Lucemburský



Cáchy/Německo: katedrála  -  tady byl Karel IV podruhé korunován
píše se:
(na římské krále zde byli korunováni také čeští králové Karel IV., Václav IV. a Zikmund Lucemburský)





Poblíž tohoto místa u Rhens na Rýně byl zvolen r.1346 králem, ale jeho tatíka to stálo tehdy asi pěkné peníze! aneb na břehu Rýna:

korunován poprvé byl ale v Bonnu






potloukal se i po Itálii, ale to nemám zdokumentované

stejně jako Lauf a Norimberk...tam se pohyboval často...to bych měla napravit! zajet tam a pro sebe i pro vás to nafotit...


neděle 16. října 2022

Trocha antiky

 Jako poděkování Hele Davidové za její články a skvělé fotky z dovolených sem dám pár ( na které si zrovna vzpomenu ) snímků z různých výprav, kde jsem se potkala s antikou i já.

Milé KOČKY.

Především to bylo na jihu Istrie, v městě Pula, a dost mě šokovalo, že se tam doslova válely fragmenty a zbytky staveb v lesíku, děti si tam mezitím hrály a opravdu nešlo o zakonzervované kusy. Pravda, je to území občas navštěvované zemětřesením a tak to možná proto v těch místech a takovém stavu je.











v té době jsem byla štíhlejší než antická nádoba!



lefík asi 2 tisíce let nejedl, že má tak vystouplá žebra?


Ve Splitu:




takhle si nechal vystavět sídlo Dioklecián: dnes po něm najdete ve Splitu pár chabých zbytků ( po paláci, ne císaři )









a tady už to vypadá na křestanskou tématiku:









To na jihu Francie, především v oblasti zvané Provence, lze natrefit mnohé stavby antikou poznamenané.

Pont du Gard: ti Římani!









Arles:












v Nimes:



V Terstu:



Milé KOČKY, zážitek musí být také třeba opera ve Veroně v tamním amfiteátru: